Zatímco první květen je velmi úzce spojen s láskou a mileneckými aférkami, předchází mu svátek, který sdružuje přátele a rodiny užívající si ohně a tradiční májky. Pro ty, kterým svátek Beltane nic neříká, tu máme tři důležité věci, které byste o tomto pohanském festivalu měli vědět:
Keltské dějiny
Beltane, někdy také psáno Beltine nebo Beltaine, pochází z keltské slova znamenajícího "ohně Bel,", které odkazovalo na keltské sluneční božstvo. Keltové slavili blížící se léto rituály, které uctívaly plodnost a otevřené pastviny. Historické záznamy popisují zvyk, hnát dobytek mezi dvěma ohni během rituálu, který měl magicky chránit dobytek, jenž byl posléze vyveden na pastvu, před onemocněním. Tento zvyk byl pozorován v Irsku ještě v 19. století. Svátek je veřejně slaven také ve Skotsku a zůstává důležitou součástí lidových tradic obou zemí. Každoroční Festival ohňů v Edinburghu je jednou z nejznámějších oslav Beltane a láká lidi z celého světa na slavnost, které sice nemá náboženský charakter, ale má připomenout dávné tradice této země.
Význam ohně
Oheň je pro svátek Beltane jeden z nejvýraznějších znaků, protože je tradičně spojen s očištěním a obnovou. Proto jsou rituály svátku Beltane spojeny s ohni, přes něž lidé skákali, protože věřili, že jim to přinese štěstí a plodnost. Dnes mnoho moderních pohanů v této tradici pokračuje a staví velké ohně, protože oheň je významným symbolem stmelování komunity. Kolem ohně se totiž již od pravěku lidé shromažďují a vyprávějí příběhy nebo hrají, zpívají a tančí.
Další rituály
Spolu s ohni patří mezi moderní pohanské zvyky na svátek Beltane také tanec kolem májky, na niž jsou uvázány stuhy. Slavnostní lidový tanec kolem sloupu ověšeného stuhami stuhy není výlučně spojen s Beltane a na 1. května se s ním můžeme setkat po celé Evropě, včetně Čech a Moravy. Beltane je také čas výsadby zeleně, na počest plodnosti a hojnosti. Jsou s ní spojeny především tyto stromy: topol, dub a hloh.
Protože je Beltane svátkem hojnosti a úrody, někteří potomci Keltů obdarovávají staré a nemocné lidi košíky s květinami a dalšími drobnostmi. A to vůbec není špatný zvyk. Možná bychom si na ně mohli ve víru čarodějnického veselí vzpomenout i my.
Svátek sv. Mikuláše se slaví každoročně večer 5. prosince. Postava Mikuláše má podobu staršího muže s dlouhými bílými vousy oděného v biskupském rouchu. Zpravidla ho doprovází anděl a čert. Mikuláš s andělem nadělují dětem sladkosti, ovoce, ořechy či jiné drobné dárky. Zatímco čert straší a trestá zlobivé děti.
Halloween dnes vnímáme především jako svátek rozsvícených dýní, strašidelných kostýmů a speciálních čarodějnických dílů seriálu Simpsonovi. Jak ale tohle všechno vlastně vzniklo? Proč se od dětí očekává, že budou celou noc pobíhat po ulicích, bavit se nejrůznějšími lumpárnami a brát si sladkosti od cizích lidí, přestože jim tohle všechno jindy zakazujeme?
Copyright E.M.A. Europe s.r.o. / 2011 - 2025, všechna práva vyhrazena.
astrohled - reklamační řád - obchodní podmínky - zpracování osobních údajů - zpracování cookies - mimosoudní řešení sporů - české puncovní značky - jak nakupovat - kontakt